Description
GSM 900/1900Mhz 1dBi for SMA Plug
- 45SMA
- impedance: 360°
- center-frequency: 100
- dimensions: 56mm x 8mm
GSM 900/1900Mhz 1dBi for SMA Plug
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.2 × 0.31 × 1 in |
| Polarization | Vertical |
| Brand | Embedded Works |
| Model Number | EWGSM02S |
| Dimensions | 56 mm × 8 mm |
| Temperature | –40° to 85°C |
| Antenna Technology | GSM |
| Mounting | Connector Mount |
| Antenna Connector | SMA (M) Straight |
| Antenna Type | Dipole (Rubber Duck) |
| Antenna Frequency Type | 4G LTE/3G Cellular |
| Gain | 1 dBi |
| Connector Type | SMA |
| Material Connector | Rubber |
| Nominal Impedance | 50Ω |
| Power | 5 W |
| Horizontal Beamwidth | 360° |
| Center Frequency | 900/1800 Mhz |
| VSWR | ≤2:1 |
| Form Factor | Rubber Duck |
| Sub-Type | Rubber Duck |