Additional information
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63 × 0.34 × 1 in |
| Brand | Embedded Works |
| Model Number | EW-RFA-01 |
| Dimensions | 15.93 mm × 8.58 mm |
| Accessory Type | RF Adapter/Coupler |
| Product Family | Cables and Accessories |
| Accessory Connector | SMA, RP-SMA |
| Antenna Connector | SMA (M) Straight, RP-SMA (F) Straight |
| Connector Type | RP-SMA |
| Material Connector | Metal |
| Nominal Impedance | 50 Ω |
| Frequency | 300 MHz–6 GHz |
| Input Power | 10 W |
| Max Power Rating | 10 W |
| Insertion Loss | <0.1 dB/ft |
