Description
This RF cable is commonly used for WLAN radio modules that require a Hirose u.FL or I-PEX connector. Our cables are made with the thicker RG178 cable for better performance and reliability.
This RF cable is commonly used for WLAN radio modules that require a Hirose u.FL or I-PEX connector. Our cables are made with the thicker RG178 cable for better performance and reliability.
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand | Embedded Works |
| Model Number | EW-CA11 |
| Dimensions | 457 mm (1.5 ft) |
| Accessory Type | RF Cable Assembly |
| Product Family | Cables and Accessories |
| Accessory Connector | RP-SMA, u.FL (I-PEX/MHF1), u.FL (I-PEX/MHF1) to RP-SMA |
| Cable Connector 1 | u.FL/I-PEX |
| Cable Connector 2 | RP-SMA Female |
| Connector Type | u.FL to RP-SMA |
| Material Connector | Gold-Plated Brass |
| Cable Material | RG178 Coax. |
| Cable Type | RG178 |
| Cable Length | 500 mm (1.64 ft) |
| Nominal Impedance | 50Ω |
| Mounting | Bulkhead Mount |
| Frequency | 300 MHz–6 GHz |
| Input Power | 10W |
| Max Power Rating | 10W |
| Insertion Loss | <0.24 dB/ft |