Description
- Minimum order quantity is 1000 pcs
- Accessory Type: MMCX 50 Ohm Terminator Connector
- Connector: MMCX
- Cable Type:
- Cable Length:
- Operation Voltage:
TERM:MMCX Plug Terminator 50 ohms. 0.125 watts.
TERM:MMCX Plug Terminator 50 ohms. 0.125 watts.
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.01 × 0.01 × 0.01 in |
| Model Number | EW-RFA-06 |
| Brand | Embedded Works |
| Accessory Type | RF Adapter/Coupler |
| Product Family | Cables and Accessories |
| Accessory Connector | MMCX |
| Connector Type | MMCX |
| Material Connector | Metal |
| Nominal Impedance | 50 Ω |
| Frequency | 300 MHz–6 GHz |
| Input Power | 10 W |
| Max Power Rating | 10 W |
| Insertion Loss | <0.1 dB/ft |