Description
- Accessory Type: RF Adapters / Couplers
- Connector: N-Type
- Cable Type:
- Cable Length:
- Operation Voltage:
This RF cable is commonly used for WLAN & Cellular radio modules which requires the Hirose W.FL connector.
This RF cable is commonly used for WLAN & Cellular radio modules which requires the Hirose W.FL connector.
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Brand | Embedded Works |
| Model Number | EW-RFA-08 |
| Accessory Type | RF Adapter/Coupler |
| Product Family | Cables and Accessories |
| Accessory Connector | N-Type |
| Connector Type | Type N |
| Material Connector | Metal |
| Nominal Impedance | 50Ω |
| Frequency | 300 MHz–6 GHz |
| Input Power | 10W |
| Max Power Rating | 10W |
| Insertion Loss | <0.1 dB/ft |