Description
Optional battery pack for the E100 router in the event AC power is lost. A single battery pack can provide up to 8 hours of battery run time, or with two optional battery packs, a total of up to 16 hours.
Intended for redundant power only
Non-returnable. All sales final.
$251.00




Optional battery pack for the E100 router in the event AC power is lost. A single battery pack can provide up to 8 hours of battery run time, or with two optional battery packs, a total of up to 16 hours.
| Weight | 0.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.74 × 3.19 × 0.96 in |
| MPN | 170848-000 |
| Brand | Ericsson |
| Model Number | 170848-000 |
| Dimensions | 120.5 mm × 81 mm × 24.5 mm (4.7 in. × 3.2 in. × 1.0 in.) |
| Accessory Type | Battery |
| Product Family | Ericsson Cradlepoint Accessories |
| Operation Voltage | 7.2 V |
| Input Power | 7.8 Ah |