Description
The Ericsson Cradlepoint 170761-001 is a 180 mm cellular SMA antenna compatible with the CBA850, W1850, W2000, and MC400 Series.
Non-returnable. All sales final.
SMA direct attach (max torque 4 inch-pounds)
$17.99




The Ericsson Cradlepoint 170761-001 is a 180 mm cellular SMA antenna compatible with the CBA850, W1850, W2000, and MC400 Series.
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.09 × 10 × 2 in |
| Brand | Ericsson |
| Model Number | 170761-001 |
| Dimensions | 180 mm (0.59) |
| Temperature | –40 °C to 85 °C (–40 °F to 185 °F) |
| Accessory Type | Antenna |
| Product Family | Ericsson Cradlepoint Accessories |
| Accessory Connector | SMA |
| Cable Connector 1 | SMA |
| Nominal Impedance | 50 Ω |
| Frequency | 600 MHz – 6 GHz |
| Interface | SMA |