Description
The CrisisGo ECHO Beacon is to be used along with the ECHO Badge for location translation.
$25.00


The CrisisGo ECHO Beacon is to be used along with the ECHO Badge for location translation.
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.23 × 1.5 × 0.51 in |
| Brand | CrisisGo |
| Dimensions | 56.6 mm × 38 mm × 13 mm |
| Temperature | –20 °C to 60 °C (–4 °F to 140 °F) |
| Sensor Form Factor | Beacon |
| Application | Asset Tracking |
| Technology | BLE |
| Power | CR2450 Battery |
| Battery Life | 4/8/10+ Years (3/5/10 Sec. Intervals (Default 5 Sec.)) |