Description
- Form Factor: Evaluation Kit
- Chipset: Broadcom BCM43362
- Wireless Standard: 802.11bgn
- Frequency: 2.4 GHz
- Antenna: 1×1 MIMO (1T×1R)
$253.99 Original price was: $253.99.$183.00Current price is: $183.00.



| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.47 × 0.47 × 0.55 in |
| Chipset Maker | Broadcom |
| Interface Connector | LGA |
| RF Connector | Pad Interface |
| Brand | SparkLAN |
| Model Number | AP6181-EVB |
| Dimensions | 12 mm × 12 mm × 14 mm |
| Temperature | –30 °C to 65 °C |
| WLAN Form Factor | Evaluation Kit |
| Chipset Model | BCM43362 |
| Chipset | Broadcom BCM43362 |
| Wi-Fi Frequency | 2.4 GHz |
| Wireless Standard | 802.11bgn |
| MIMO | 1×1 |
| Application | Client |
| Host Interface | SDIO |