Description
The ALAS6-DSB75-Adapter is designed for use with the DSB75 development board. Combine the DSB75 with this adapter for a broad testing scope including industry-standard audio connectors, serial ports, USB, and full-access to module pins.
Adapter only. DSB75 not included.
🔹 LTE features: Supports 3GPP Release 10, with downlink carrier aggregation for increased bandwidth and CAT 6 compatibility, delivering a maximum DL of 300Mbps and UL of 50 Mbps.
🔹HSPA features: Compliant with 3GPP Release 8, offering high-speed data with DC-HSPA+ DL at 42 Mbps and UL at 5.76 Mbps, along with UE CAT. 14 and 24 support.
🔹 UMTS features: Adheres to 3GPP Release 8 standards, providing a PS data rate of 384 kbps DL/384 kbps UL for reliable UMTS connectivity.
🔹GSM/GPRS/EGPRS features: Multi-faceted GSM, GPRS, and EGPRS capabilities, supporting various coding schemes, mobile station classes, and SMS modes for versatile communication.
🔹Interfaces: Equipped with a flexible array of interfaces, including USB 2.0 High Speed or USB 3.0 Super Speed, UICC interfaces, audio PCM support, and GPIO with programmable I/O pins for seamless integration into diverse electronic applications.
$250.00
The ALAS6-DSB75-Adapter is designed for use with the DSB75 development board. Combine the DSB75 with this adapter for a broad testing scope including industry-standard audio connectors, serial ports, USB, and full-access to module pins.
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.57 × 1.26 × 0.11 in |
| Interface Connector | GPIO, SIM, USB |
| Brand | Telit Cinterion |
| Model Number | ALAS6-DSB75-Adapter |
| Dimensions | 40 mm × 32 mm × 2.8 mm (1.57 in. × 1.26 in. × 0.11 in.) |
| Temperature | –30 °C to 85 °C (–22 °F to 185 °F) |
| Product Family | Telit Accessories |
| Product Type | Accessory |
| Device Form Factor | Development Kit |
| Coverage Region | Global |
| Features | Analog-to-Digital Converter |
| Power | 3.3 to 4.2 V |
| I/O Interface | 10× GPIO, 1× USB 3.0, 1× SIM |
| RF Connector | SMA |